pure honey raw honey honey recipes

Better Bee Honey
Pure Michigan Honey And Free Downloadable Recipes
 

 

We have provided for you many great downloadable honey recipes for Better Bee Honey and other recipes from around the world


Free Honey Recipe CD


Free Survival E-book

About Us  Contact Us  Your Thoughts
About Us  Contact Us  Your Thoughts

Better Bee Honey not only sells great Honey, we sell it at a great value to you, the customer. 

Compare our prices to others on the internet and you will be convinced of our value.


1lb. (16oz) Bottle
$3.00

1.5lb (24oz) Bottle
$4.50

3lb (quart) Jar
$7.00

12lb (gallon) Jug
$27.00


We also sell Pure bees wax by the pound.

$2.00 per pound
call or email to place an order



 

Honey, nature’s original sweetener, is being rediscovered as a natural source of energy that also offers a unique combination of nutritional benefits  In addition to being a concentrated energy source, Honey contains a wide array of vitamins, minerals, antioxidants and amino acids.


Even though it's a controversial products and, as many other disputable treasures, brings antagonists and upholders to the never-ending argues, the key point remains the same: there're people who endorse this product and they do see the value. Just like with other alternative options (for example, payday loans online as non-banking form of credits), honey products will have demand and remain a great source of energy for many.

For a quick source of energy and to reap the benefits of Honey’s healthful properties, make honey part of your daily diet along with plenty of fruits and vegetables. Use Honey to sweeten your oatmeal or drizzle it over a grapefruit half. Add honey and fresh fruit to low-fat yogurt for an energy-sustaining snack or stir a spoonful of honey into a glass of water before your daily workout.

U.S. City Directory